X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
USD

İlginç Web Siteleri

AnasayfaYazılarWeb Yazılımİlginç Web Siteleri

1. Mekanların eski ve şimdiki halini gösteren site:

Dear Photograph

Uzun uzun fotoğraflara bakıp geçmişi yad etmeyi sevenler için bu site biçilmiş kaftan! Sitede merak ettiğiniz mekanların eski ve günümüzdeki halleri tek karede paylaşılıyor. Ayrıca fotoğrafları ekleyenler altlarına “Dear Photograph” ile başlayıp çeşitli notlar yazıyor. Üstelik bu siteye sizin de kendi fotoğrafınızı yüklemeniz mümkün.

2. Yıldızlara ve evrene daha yakın bakmak isteyenler için:

Stars Chrome Experiments

Bu sitede yıldızların büyüleyici güzelliğini daha yakından görmeniz mümkün. Sitedeki hareketli görüntüler sayesinde özellikle karanlık bir ortamdaysanız uzaya çıkmış gibi hissediyorsunuz. Öte yandan bu site ile evren hakkında kısa ve anlaşılır bilgilere de ulaşabilirsiniz.

3- Bir döneme damga vuran yılan oyunu tutkunları için:

Play Snake

Nokia 3310 model cep telefonları ile hayatımıza girmişti yılan (snake) oyunu… Ne yazık ki artık hayatımızda böyle bir oyun yok ancak nostalji yaşamak istiyorsanız Play Snake sitesine uğrayabilirsiniz.

4. Üzerinde izleme cihazı taşıyan köpek balıklarını görmek isteyenler için: 

Ocearh

Ocearch, aslında bilim insanlarının okyanusta daha önce ulaşılamayan verileri toplamasına yardımcı olmak için oluşturulmuş veri merkezli bir organizasyon. Bu organizasyonun sitesinde ise üzerlerine izleme cihazı takılan köpek balıklarını ve sayılarını dünya haritası üzerinde görebiliyorsunuz.

5. Gezegenimizin yıllar içinde yaşadığı değişimleri görmek isteyenler için:

Google Earth Engine Timelapse

Bu sitede uydu görüntüleri ile Dünya’nın 1984’ten 2018’e kadar nasıl değiştiğini görmek mümkün. Özellikle eriyen buzulları görünce insanın içi acıyor.

6. Doğanın sesi ile baş başa kalmak isteyenler için:

A Soft Murmur

Stresten uzaklaşmak, sıkıntılarını unutmak isteyen birçok kişi kendini doğanın kollarına bırakmak ister. Ancak özellikle şehirde yaşayanlar için bu her zaman mümkün olmayabilir. Oysa A Soft Murmur isimli web sitesi sayesinde yağmur, dalga, ateş, rüzgar, kuş, cırcır böceği sesi duyabilirsiniz. Bunun dışında televizyon sesi, ses çanağı, cafedeki insanların sesleri gibi farklı sesleri de bu siteden dinlemeniz mümkün.

Ayrıca bu sitede seçtiğiniz sesleri mixleyebilir, sosyal medyada paylaşabilir ya da belli bir süre içerisinde çalması için zamanlayıcı kurabilirsiniz.

7. Farklı yıllarda farklı ülkelerde hit olan şarkıları dinlemek isteyenler için:

Radiooooo

Dünya haritası üzerinden merak ettiğiniz bir ülkeyi ve yılı seçip hangi şarkının hit olduğunu görebilirsiniz. Aynı zamanda şarkıyı site üzerinden dinleme fırsatınız da var. Ek olarak, karşınıza çıkacak şarkıları dans etme, keyif-dinlenme gibi farklı kategorilere göre de listeleyebilirsiniz.

8. Fotoğraf tutkunlarına dünyanın en yüksek çözünürlüğe sahip fotoğrafını gösteren site:

In2White

Sitedeki fotoğraf, 365 gigapiksel çözünürlüğünde. Hatta fotoğrafı istediğiniz kadar yakınlaştırın yine de detayları net bir şekilde görebiliyorsunuz. Daha ne olsun!

9. Kod yazmayı biliyormuş gibi etrafındakilere hava atmak isteyenler için:

Hacker Type

Bu siteyi etrafınızdakileri şaka amaçlı korkutmak için kullanabileceğiniz gibi hava atmak için de kullanabilirsiniz.???? Yapmanız gereken tek şey ise, klavyeye gelişigüzel bir şeyler yazmak. Siz yazdıkça sitede gerçekten kod yazıyormuşsunuz gibi görüntüler çıkacak.

10. Dünyanın herhangi bir yerinde gezmek için:

MapCrunch

Bu site, Google Earth’ün verilerini kullanarak yapılmış. Sitede “Go” butonuna basarak dünyanın rastgele seçilmiş herhangi bir yerine gidebiliyorsunuz. Ayrıca “options” (seçenekler) kısmından ise merak ettiğiniz bir ülkeyi seçip orada gezme fırsatı yakalayabiliyorsunuz. Karşınıza çıkan ekrandaki okları yöneterek gittiğiniz şehri maske, sosyal mesafe demeden gezmeniz mümkün????

11. Dünyanın farklı yerleri hakkında kısa ve öz bilgiler almak isteyenler için:

Google Earth

Google Earth sayesinde birçok şey yapabilirsiniz ancak en eğlenceli ve öğretici olanlarından biri zar atma özelliği. “Kendimi şanslı hissediyorum” seçeneğine her tıkladığınızda farklı bir yere gidip oraya ait fotoğrafları görebilir, orayla ilgili bilgi alabilirsiniz. Boş vakitleri verimli kılmak için güzel bir seçenek…

12. Tam şu anda dünyanın farklı ülkelerinin radyolarında neler çaldığını merak edenler için:

Radio Garden

Dünyayı keşfetmek, farklı kültürlerden haberdar olmak isteyenler için Radio Garden muazzam bir seçenek! Site sayesinde dünya üzerinde herhangi bir yeri seçerek bulunduğunuz saatteki radyo yayınını dinleyebiliyorsunuz. Sitenin sunduğu bu fırsat sayesinde kendinizi bir anlık bile olsa o ülkedeymiş gibi hissetmeniz mümkün.


Top