X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
USD

Google'da Sıralamanızın Düşmesine Nedenler

AnasayfaYazılarGoogle SEOGoogle'da Sıralamanızın Düşmesine N...

Google Sıralamanızın Düşmesine Neden Olan Ana Sebepler

 

1- Google Cicim Ayları Bitti

Google cicim ayı ile kastımız şudur ki, yeni bir site yüksek sıralamaya sahip olmanın tadını sadece kısa süreliğine çıkarabilmekte, daha sonra ise daha gerçekçi bir sıralamaya düşmektedir.

 

2- Google Kum Havuzu Etkisi Başladı

En başlarda cicim ayı sürecinden kaynaklanan iyi sıralamalara sahip olmanın tadını çıkarabilirsiniz; fakat sonrasında kendinizi bir kum havuzuna düşmüş gibi hissedeceksiniz. Sanki yeni siteler yüzünden sırf onlar daha yeni ve kendini ispatlamamış diye cezalandırılırmışçasına. Bu tür durumlarda kendi değerinizi Google’a ispatlayıp sizi bu kum havuzundan kurtarmasını sağlamak için düşük rekabet sözlerine, harika bir içerik oluşturmaya ve gelen linklere yüksek otorite aramaya bağlı kalın.

 

3- Algoritma Güncellemeleri

Arama makineleri sürekli olarak algoritmalarını güncellerler. Bu algoritmalar sayfaların anahtar kelimelere göre sonuçlar sayfasında yer almasını, içeriğin yeni tutulmasını ve en üstte yer alan içerikler arasında olabilmeyi garantiler. Siteniz direkt olarak algoritma güncellemelerinden etkilenmiyorsa bile, çok link alan siteler bu durumdan etkilenebilir. Bu durum gecelik link juice’u azaltır ve buna bağlı olarak da sıralamanızın düşmesine sebep olabilir.

 

4- Malware

Eğer siteniz malware kurbanı ise Google herhangi bir sayfanızdaki kötü yazılımı tespit eder, SERP’deki henüz linkinize tıklamış fakat sitenize girmemiş olan potansiyel ziyaretçiye haber verir ve uyarır. Çok az insan böyle bir uyarıdan sonra devam etmeyi tercih eder. Dolayısıyla bu durum trafikte büyük bir düşüşe sebep olur ve yalnızca sıradan kullanıcıları değil, webmaster olarak bilinen web uzmanlarını da sitenize link etmekten caydırır veya mevcut bir linki var ise buna son vermesine sebep olabilir. Bu durum aşikardır ki, sadece sizin trafiğiniz üzerinde kötü bir etki oluşturmaz, buna ek olarak sıralamanızı da kısa bir zaman sarfında düşürür.

 

5- Server

Eğer Google, host’tan kaynaklı bir sebepten ötürü sizin sunucunuza ulaşamazsa, bu durum çözülmeden bırakılırsa birkaç gün içerisinde problem oluşturur.

 

6- Robot.txt File Problemi

Robot.txt’inizde, arama motorunun sitenizin belli başlı sayfalarına erişimi yasaklayacak herhangi bir bonehead hatasının bulunmamasından emin olun. Sadece URL’leri blokladığınızdan emin olun, çünkü bu dosyada crawled da istemiyorsunuz.

7- Cezalandırma

Eğer Google kurallarını çiğnerseniz, belki siz farkına bile varmadan cezalandırılabilirsiniz. Cezalandırılmamanızdan emin olmak için siyah şapka SEO tekniklerini yönetin.

 

8- Kırık Linkler

Bozulmuş linkler ciddi problemlere sebep olabilir, özellikle de bu link sitenizin belirgin linklerindense. Her bir linki el ile tek tek kontrol etmek zaman kaybettirici olacaktır. Bu nedenle ücretsiz bir Broken Link Checker kullanın.

 

9- Kopya İçerik

Google gibi arama motorları kopya içerikten nefret ederler. Aynı site içerisinde içerik benzerliği hoş karşılanabilir fakat farklı sitelerle olan benzerlik sorun olacaktır. Bu durum sadece Google’ın canını sıkmakla kalmaz. Google aynı zamanda farklı lokasyonlarda bulduğu benzer içeriklerden hangisinin orijinal olan olduğunu bulmaya çalışacaktır. Ve bu orijinal site her zaman sizinki olmayabilir. Google bu sonuca ulaşırken, içeriğin ilk kimin koyduğuna çok da bakmaz. Dolayısıyla bu durum birkaç şekilde sıralamanızın düşmesine sebep olabilir.

Neden CopyScape üzerinde ücretsiz bir arama yapmıyorsunuz? Böylece sizin içeriğinizi izniniz olmadan kimlerin kopyaladığını daha iyi görmüş olursunuz.

Not: Bilgiler internet ortamından derlenmiştir.


Top