X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Sunucu hizmetlerinde kalite

AnasayfaHaberiniz Olsun.Sunucu hizmetlerinde kalite

Data Quality Service kurulumuna geçmeden önce aslında en temelde ne gibi sıkıntılar yaşadığımıza dair birkan tanımlama yapalım. Hemen hemen her şirket için (bu facebook olsun, hizmet şirketi olsun, e ticaret olsun farketmiyor) müşteriler ile ilgili iletişim bilgilerinin tutulduğu kayıtlar her zaman sıkıntı oluşturur.

Bunlardan ilki standart olan sıkıntılarımızdır. Örneğin cinsiyet alanının veritabanında tanımlanması. Kimi uygulamalarımız M,F,U gibi cinsiyetlerin ilk harflerinden oluşabilir veya 0,1,2 gibi numaralandırılabilir.

Peki NULL gelirse ne olacak. Veritabanında o alan bit olarak tanımlanmışsa (ki birçok şirkette malesef bu şekilde tutuluyor) ne olacak. İkinci sorun tamamlama sorunlarımız. Müşteri bilgisi tutan firmaların veritabanını incelediğinizde büyük bir oranının 1903, 1905, 1907 doğumlu olduğunu göreceksiniz. Öte yandan boş geçilen doğum günü tarihleri ve dropdownlistten rastgele seçilen doğum tarihleri ise durumu daha da vahim hale getiriyor. Doğru bilgi sıkıntısı ise bir başka konu.

Müşterimizi yapmış olduğu bir eylemden dolayı işaretlemiş olabiliriz (sıkıntılı müşteri) ama bu işaretleme 6 yıl önce gerçekleşmişse acaba halen doğru mudur? Veya büyük bir market olduğumuzu düşünelim onlarca tedarikçimiz var ve 8 yıldır hiç ürün tedarik etmediğimiz bir firma acaba halen aktif olarak mı tanımlanmalı? Devam edecek olursak veritabanımızda tuttuğumuz kimi alanların geçerli alanlar olması gerekir. Email için artık bunu neredeyse yapmayan kalmadı.

Belirli formatta veri girişi gerçekleştirebiliyorum fakat telefon için bu hala bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Son olarak tekilleştirme problemlerimiz var. Aynı kullanıcı için yapılan veri girişinde yanlışlıkla isim değiştirilebilir.


Top