X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
USD

Bilgi Bankası

AnasayfaBilgi BankasıKurumsal MailIMAP ve POP nedir?

IMAP ve POP nedir?

IMAP ve POP, e-postaya erişim için kullanılan iki yöntemdir. E-postalarınızı telefon, dizüstü bilgisayar ve tablet gibi çeşitli cihazlardan denetlemeniz gerektiği durumlarda IMAP yönteminin kullanılması önerilir.

IMAP

IMAP e-postanıza erişme, herhangi bir aygıttan gittiğiniz olanak tanır. IMAP kullanarak e-posta iletisi okurken, gerçekten indirme veya bilgisayarınızda depolama değildir; Bunun yerine, e-posta hizmetinden okumakta olduğunuz. Sonuç olarak, e-postanızı dünyanın farklı cihazlardan denetleyebilirsiniz: telefonunuzu, bir bilgisayar, bir arkadaşınızın.

IMAP yalnızca üzerine tıkladığınız iletiyi indirir ve ekler otomatik olarak indirilmez. Bu şekilde, iletilerinizi POP yönteminden çok daha hızlı bir şekilde denetleyebilirsiniz.

POP

POP, e-posta hizmetinizle iletişim kurarak ve tüm yeni iletilerinizi oradan indirerek çalışır. Bunlar PC veya Mac bilgisayarınıza indirildikten sonra e-posta hizmetinden silinir. Bu da, indirildikten sonra e-postaya yalnızca aynı bilgisayar kullanılarak erişilebileceği anlamına gelir. E-postanıza farklı bir cihazdan erişmeye çalışırsanız, daha önce indirilmiş olan iletiler size sağlanmaz.

Gönderilmiş posta, e-posta sunucusunda değil PC veya Mac bilgisayarınızda yerel olarak depolanır.

Birçok İnternet Servis Sağlayıcısı (ISS) size POP kullanan e-posta hesapları verir.

Web postası hesapları ve e-posta uygulamaları

Gmail, Outlook.com, Hotmail.com veya iCloud kullanıyorsanız, web postası kullanıyorsunuz demektir. Web postası hesabınızı almak için İnternet'e erişim sağlar ve e-posta hesabınızda oturum açarsınız.

Bir PC veya Mac varsa, e-postanızı yönetmek için Outlook, Apple Mail veya Thunderbird gibi bir program büyük olasılıkla kullandıysanız. Outlook, Apple Mail ve Thunderbird e-posta uygulamalarışunlardır: programları e-postanızı yönetmek için bilgisayarınıza yükleyin. Gmail veya Outlook.com e-posta gönderme ve alma gibi bir e-posta hizmeti ile etkileşim.

E-postanızı yönetmesi için e-posta uygulamanıza herhangi bir e-posta hesabını ekleyebilirsiniz. Örneğin, e-postanızı yönetmek için web postası hesaplarını (Gmail, Outlook.com, Hotmail.com, AOL ve Yahoo) Outlook veya Apple Mail uygulamasına ekleyebileceğiniz gibi, iş e-postası hesaplarını da ekleyebilirsiniz.

Outlook, Apple Mail, Thunderbird gibi e-posta uygulamalarına web postası hesaplarını ekleme

E-posta hesabınızı e-posta uygulamanıza eklediğinizde, çoğunlukla sizden herhangi bir giriş istemeden IMAP erişimiyle ayarlamayı deneyecektir.

E-posta uygulaması e-posta hesabınızı eklemekte güçlük varsa, e-posta hesabı için POP Erişimi ayarlama genellikle demektir. Bu durumda, e-posta sağlayıcınıza gidin ve e-posta uygulamaya bilgi girebilirsiniz dolayısıyla bunların POP ve SMTP sunucusu adı bulmak gerekir. Bilgi genellikle şuna benzer:

  • Gelen posta (IMAP) sunucusu: imap.<hizmetin adı> .com
  • Gelen (POP) Sunucusu: pop.<hizmetin adı>.com

Giden Posta (SMTP) Sunucusu: smtp.<hizmetin adı>.com

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.
Faydalı Buldunuz mu?
(291 defa görüntülendi. / 5 kişi faydalı buldu.)

Top